Čo robím

Moje meno je Martin Haluška a pochádzam z Liptova, mestečka Ružomberok. Fajky sa stali mojou vášňou pred tromi rokmi, keď som si kúpil svoju prvú.

Od začiatku pobafkávania mojej prvej fajky som vedel, že neskončím pri jednej. Častým snorením po nete a hľadaním fajkových e-shopov som sa postupne zoznamoval s krásnou kultúrou fajok, ktoré sa nazývajú FREEHANDY. Za pár mesiacov sa zbierka mojich fajok rozrástla na štyri kúsky. No s kúpou každej ďalšej fajky sa zvyšovali aj náklady na ich obstaranie. Vtedy som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie, lebo fajky, ktoré sa mi páčili – spomínané FREEHANDY – boli veľmi drahé a túžba po nich bola taká veľká, až ma dohnala k druhej fáze mojej cesty za fajkami – k ich výrobe.

Výrobe fajok sa venujem už druhý rok. Práca s drevom, resp. tvarovanie dreva do jeho požadovaného, ladného tvaru, je pri výrobe každej ďalšej fajky fascinujúca a zdokonaľujúca moje zručnosti. Pri výrobe fajky relaxujem a vkladám do nich pohodu a kus seba, aby každý ten malý výtvor dával radosť a pohodu svojmu budúcemu majiteľovi. Pre tento pocit som začal s výrobou fajok a ich predajom za ľudové ceny, aby si mohol fajku s DUŠOU, aj tak sa FREEHANDOM hovorí, mohol dovoliť každý.

Poďakovanie

Chcem sa poďakovať ľudom, ktorým vďačím za to, že táto webová stránka vôbec vznikla.

V prvom rade pánovi Petrovi Pohludkovy z Frýdku Mýstku, ktorý ma zasvätil do tajomstva výroby fajok a počas celej mojej práce ma vedie a dáva mi cenné rady.

Ďalej mojej vtedajšej priateľke Lucii, ktorá ma veľmi podporovala, bola môj hnací motor a spojila ma s pánom Pohludkom.

A v neposlednom rade môjmu otcovi, po ktorom som zdedil aspoň trošku z jeho obrovskej zručnosti a šikovnosti.

 ĎAKUJEM VÁM!

Ako to robím

Každú fajku robím od začiatku až do konca.

  • Zakreslím tvar fajky do malého briarového bloku.

  • Zvŕtam požadované diery na tabakovú komoru, dymovod a komoru na filter.

  • Pripravím náustok. Odrežem potrebnú dĺžku, navŕtam dieru dymovodu a osadím ho čapom pre použitie s filtrom. Náustky niekedy osádzam aj ozdobnými krúžkami. Materiál – dural, stabilizované a exotické dreviny, rôzne kosti, parohy prírodné kompozitné materiály, prípadné dekorovanie perleťou.

  • Nasleduje prvotné brúsenie na stolárskej kotúčovej brúske, kde vytváram základný tvar fajky. Ďalej používam menšie frézky na dosiahnutie rôznych detailnejších tvarov. Pokračujem hrubým vybrúsením náustku.

  • A som skoro na konci. Jemnými pilníkmi doladím tvar fajky a za pomoci brúsnych papierov dobrúsim do úplne hladkých plôch.

  • Nakoniec už len maznanie sa s novou fajkou. Morenie, šelakovanie, voskovanie a leštenie.

450

spokojných zákazníkov

5479

hodín práce

726

predaných fajok